Współczesne techniki analityczne w badaniach obiektów dziedzictwa kulturalnego

Seria: 
Konwersatorium 
Prelegent i afiliacja: 
Prof. dr hab. Andrzej Turos, Zakład Technologii Plazmowych i Jonowych, NCBJ
Data: 
czw., 2018-01-18 11:30
Miejsce: 
Park Naukowo-Technologiczny, sala EWA nr 208
Streszczenie: 

Zastosowanie różnych technik analitycznych w badaniach dzieł sztuki i obiektów archeologicznych jest obecnie stałym i niezbędnym elementem ich badań i konserwacji. Ponieważ są to obiekty unikalne i często jednostkowe jedynie nieniszczące techniki badawcze mogą być używane. Mikroanaliza jądrowa jest szczególnie przydatną techniką do takich celów. Jest to technika nieniszcząca, szybka i, co warto szczególnie podkreślić, ilościowa. Własności badanych przedmiotów mogą być badane na dużych powierzchniach bez fizycznego kontaktu z obiektem a ponadto analiza może być prowadzona warstwa po warstwie w głąb obiektu. Szczególnie przydatna jest tu metoda PIXE (Particle Induced X-ray Emission). 

W dalszej części seminarium omówię zastosowania mikroanalizy jądrowej w badaniach obiektów dziedzictwa kulturalnego na przykładzie „Historii Błękitu”. Barwnik niebieski jest podstawowym składnikiem palety farb ale z drugiej strony jest bardzo trudno dostępny. Przedstawię jego zastosowanie na przestrzeni trzech tysiącleci poczynając od badań malowideł ściennych w grobowcach faraonów egipskich na przykładzie  próbek zebranych w Dolinie Królów (grobowiec Tutmosisa III), Dolinie Wielmożów (grobowiec Sennefera) i w świątyni Ramzesa III (Habu Town) i kończąc na wynikach analiz obrazów Rafaela i Leonardo da Vinci.

 

Konwersatorium odbędzie się w budynku Parku Naukowo-Technologicznego w sali EWA nr 208.

Zainteresowanych spoza terenu Świerka informujemy, że do Świerka można dojechać autobusem pracowniczym, odchodzącym o godz. 10.25 (Hoża 69, brama wjazdowa).

 

    Prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński

    Dr Marek Kirejczyk

Załączniki: 
ZałącznikWielkość
Plik konwersatorium_145.docx24.54 KB
PDF icon konwersatorium_145.pdf527.64 KB