Gospodarka wypalonym paliwem jądrowym. Analiza opcji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

Seria: 
Konwersatorium 
Prelegent i afiliacja: 
Prof. dr hab. Stefan Chwaszczewski, NCBJ
Data: 
czw., 2015-04-30 09:30 do 10:30
Miejsce: 
budynek Działu Szkolenia i Doradztwa, NCBJ - Świerk
Streszczenie: 

W wyniku eksploatacji przewidzianych do budowy w Polsce obiektów energetyki jądrowej pojawi się od 6 000 do 8 000 MgU* (w zależności od wybranego typu reaktora energetycznego) wypalonego paliwa jądrowego. W referacie zostaną przedstawione zagadnienia okresowego przechowania wypalonego paliwa jądrowego w wodnych lub suchych przechowalnikach - w aspekcie odbioru ciepła powyłączeniowego. Następnie zostaną przeanalizowane trzy technologie docelowego postępowania z wypalonym paliwem jądrowym:

  1. Składowania odpowiednio zabezpieczonego wypalonego paliwa w głębokim składowisku geologicznym;
  2.  Przerobu wypalonego paliwa, wydzielenia i wykorzystania plutonu w paliwie typu MOX (mieszanina dwutlenku plutonu i dwutlenku zubożonego uranu) w reaktorze energetycznym a następnie składowanie w składowisku geologicznym wypalonego paliwa MOX i wysoko aktywnych odpadów powstałych w procesie przerobu wypalonego paliwa;
  3. Recykling wypalonego paliwa z wykorzystaniem reaktorów na neutronach prędkich IV generacji z pełnym wypaleniem TRU (TRans Uranowe pierwiastki: Np, Pu, Am, Cm, Bk i Cf) i składowanie w głębokim składowisku praktycznie tylko odpowiednio zabezpieczonych produktów rozszczepienia.

W referacie zostanie przedstawione pojęcie radiotoksyczności, wykorzystane przy ocenie wymienionych powyżej technologii postępowania z wypalonym paliwem jądrowym.

* W określaniu ilości wypalonego paliwa wykorzystuje się masę uranu w świeżym paliwie jądrowym, np. MTU (metric ton uranu – oznaczenia w USA, w odróżnieniu od Long Ton i Short Ton). W referacie stosuję oznaczenia przyjęte w krajowej energetyce: Mg – Mega gram

Konwersatorium odbędzie się w budynku Działu Edukacji i Szkoleń. Zainteresowanych spoza terenu Świerka informujemy, że do Świerka można dojechać autobusem pracowniczym, odchodzącym o godz. 10.15 (Hoża 69, brama wjazdowa).

        Prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński

Załączniki: 
ZałącznikWielkość
PDF icon konwersatorium_115.pdf390.5 KB
Plik konwersatorium_115.docx16.92 KB