Zmarł Wiesław Maciszewski
10 lipca 2023 roku zmarł długoletni pracownik naszego instytutu – dr Wiesław Maciszewski.
Urodził się 27 marca 1937 roku w Warszawie. Od bardzo wczesnych lat życia był zainteresowany elektroniką. W 1955 roku ukończył Technikum Łączności i rozpoczął pracę zawodową w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji. Studia inżynierskie i magisterskie odbył na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, ukończył je ze specjalnością radiotechniki w roku 1969 z wynikiem bardzo dobrym. W międzyczasie pracował w Biurze Urządzeń Techniki Jądrowej, następnie z Zakładach Doświadczalnych „Unipan” i „Eureka” na stanowisku konstruktora.
W latach 1970-1980 pracował w Zespole Fizyki Jądrowej Wojskowej Akademii Technicznej (późniejszy Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy) na stanowisku adiunkta-kierownika pracowni. Zajmował się zagadnieniami pomiarów elektrycznych dla potrzeb fizyki wielkich obciążeń dynamicznych. Między innymi prowadził, przy współpracy z IBJ, prace związane z budową impulsowego akceleratora elektronów „Nike”, przeznaczonego do dynamicznej radiografii procesów w ośrodkach obciążanych udarowo.
W roku 1976 uzyskał stopień naukowy Doktora Nauk Technicznych nadany przez radę Wydziału Chemii i Fizyki Technicznej Wojskowej Akademii Technicznej. Tytuł jego rozprawy doktorskiej to:
„Analiza nanosekundowego układu ekspansji czasu do badań w zakresie spektroskopii czasowej w pomiarach parametrów kinematycznych”.
W roku 1980 podjął pracę w Zakładzie Fizyki i Techniki Akceleratorów (Zakład XXV) w Instytucie Badań Jądrowych. Pracował na stanowisku adiunkta i pełnił funkcję kierownika pracowni układów modelowych akceleratorów. Prowadził m.in. prace związane z budową akceleratora terapeutycznego LIMEX 4 MeV, którego prototyp został przekazany do eksploatacji klinicznej w Centrum Onkologii w Warszawie.
W roku 1987 przeniósł się na kilka lat do instytutu ICHTJ w celu poznania z bliska problemów zastosowań akceleratorów w technologiach obróbki materiałów i żywności. Wiązało się to z instalacją i rozruchem opracowanego w IPJ akceleratora Pilot1 w Stacji Radiacyjnej we Włochach. Był tez odpowiedzialny za rozruch i wprowadzenie do eksploatacji akceleratora procesowego dużej mocy („Elektronika” 10 MeV/10 kW) w Doświadczalnej Stacji Radiacyjnego Utrwalania Płodów Rolnych IChTJ. Po okresie rozruchu i optymalizacji parametrów akceleratora, gdy praca w stacji nabrała charakteru czysto eksploatacyjnego, nie był już nią bardzo zainteresowany. Wrócił do IPJ i brał udział w nowych opracowaniach i rozwiązaniach akceleratorów dla różnych zastosowań aż do roku 2002.
Był pracownikiem o dużej wiedzy i wielkim doświadczeniu, chętnie dzielił się tą wiedzą z młodszymi pracownikami. Wiesław angażował się społecznie, bardzo wcześnie wstąpił do NSZZ Solidarność Instytutu Badań Jądrowych. Był bardzo towarzyski, można było z nim interesująco porozmawiać właściwie na każdy temat. Miał dużo zainteresowań, zarówno polityczno-historycznych jak i kulturalnych. Chętnie rozmawiał z przyjaciółmi o koncertach w Filharmonii, o sztukach teatralnych i przeczytanych książkach. Co roku organizowaliśmy w zakładzie spotkanie Wielkanocne i Bożonarodzeniowe. Tę tradycję kontynuowaliśmy również, gdy Wiesław, jak wielu innych kolegów przeszedł na emeryturę. Podobnie jak nasz wieloletni kierownik zakładu prof. Staszek Kuliński, ostatni raz na prywatnym spotkaniu Bożonarodzeniowym był w 2019 roku i jak zwykle z zainteresowaniem dopytywał pracujących kolegów o nowe wydarzenia w Zakładzie.
Lubił spotykać się z nami prywatnie, wielokrotnie organizował zimą wypady do Puszczy Kampinoskiej na biegówki.
Wiesławie, zawsze będziemy doceniać Twoje zaangażowanie i profesjonalizm w pracy oraz ciepło wspominać Twoje poczucie humoru i życzliwość dla nas.
Anna Wysocka-Rabin
w imieniu koleżanek i kolegów
z Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek w NCBJ