Radioizotopy w medycynie
2015.12.10 10:33 - admin
Radiofarmaceutyki są produktami leczniczymi i podlegają takim samym wymaganiom jak wszelki inne leki dostępne na rynku. To, co odróżnia radiofarmaceutyk od innych grup leków, to izotop promieniotwórczy trwale związany w strukturze substancji czynnej leku. Obecne możliwości techniczne wytwarzania izotopów promieniotwórczych zarówno w reaktorach jądrowych jak i w akceleratorach zwiększają asortyment dostępnych radionuklidów do celów medycznych. Nie wystarcza jednak samo dopasowanie radionuklidu do zastosowania diagnostycznego czy terapeutycznego, czyli znajomość charakterystyki promieniowania emitowanego przez radionuklid i jego oddziaływania z materią. Potrzebny jest jeszcze mechanizm biologiczny, który bezpiecznie dostarczy ten radionuklid w odpowiedni obszar organizmu pacjenta. Dzisiejsza wiedza o procesach zachodzących na poziomie komórkowym i subkomórkowym pomaga wytypować potencjalne cele molekularne i dobierać do nich ligandy, które mogą być nośnikiem (wektorem) dla radionuklidu.
W ostatnich latach odnotowano znaczny postęp w diagnostyce i terapii izotopowej. Dotyczy to również osiągnięć krajowych zespołów badawczych. Jako przykład wskazać można nowe znaczniki do diagnostyki receptorowej w technice SPECT lub PET czy zastosowania emiterów promieniowania b- czy a-emiterów w radioterapii wewnętrznej.
Konwersatorium odbędzie się w budynku Parku Naukowo-Technologicznego. Zainteresowanych spoza terenu Świerka informujemy, że do Świerka można dojechać autobusem pracowniczym, odchodzącym o godz. 10.15 (Hoża 69, brama wjazdowa).
Prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński
Miejsce: Aula w Parku Naukowo Technologicznym w Świerku
Konwersatorium odbędzie się w budynku Parku Naukowo-Techno¬logicznego. Zainteresowanych spoza terenu Świerka informujemy, że do Świerka można dojechać autobusem pracowniczym, odchodzącym o godz. 10.15 (Hoża 69, brama wjazdowa).
Prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński
Załącznik | Wielkość |
---|---|
konwersatorium_123.docx | 22.26 KB |
konwersatorium_123.pdf | 181.5 KB |