European Radiation Dosimetry Group Co o dozymetrii mówi Europa?

Seria: 
Seminarium Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych
Prelegent i afiliacja: 
mgr inż. Małgorzata Dymecka, dr inż. Jakub Ośko Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, NCBJ; dr Katarzyna Tymińska, mgr inż. Marcin Pietrzak, mgr inż. Edyta Michaś, inż. Łukasz Murawski Zakład Metrologii Radiologicznej i Fizyki Biomedycznej, NCBJ
Data: 
śr., 2019-03-20 11:30
Miejsce: 
bud. nr 2 (Zdrowie), sala 89 - Sala seminaryjna LPD
Streszczenie: 

Działania EURADOS ukierunkowane są na promowanie naukowych i technicznych badań w dziedzinie promieniowania jonizującego. Prace badawcze prowadzone są w grupach roboczych. Pracownicy NCBJ aktywnie uczestniczą w pięciu grupach roboczych zajmujących się dozymetrią środowiskową (WG3), obliczeniową (WG6), wewnętrzną(WG7), w radioterapii (WG9) oraz grupie zajmującej się polami promieniowania wysokiej energii (WG11).

                 Umotywowaniem działalności grupy roboczej nr 3 jest ochrona ludności przed promieniowaniem jonizującym i skażeniami radioaktywnymi spowodowanymi przez wypadki radiologiczne, dotykające tysiące ludzi. Grupa robocza nr 6 udowadnia, że metody obliczeniowe są niezbędnymi narzędziami w dziedzinie dozymetrii promieniowania, z szeroką gamą zastosowań, począwszy od symulacji reakcji detektorów promieniowania, symulacji transportu promieniowania w złożonych układach geometrycznych, po uzyskanie fluencji promieniowania w interesującym obszarze, do oceny wielkości dawki u ludzi narażonych na promieniowanie. Kolejna z grup roboczych – siódma skupiona jest m.in. na normalizacji w celu ustanowienia norm dla odpowiednich programów zapewnienia jakości, które gwarantują wiarygodność wyników monitorowania, dawki E (50) oraz umożliwiają akredytację wewnętrznych laboratoriów dozymetrycznych. Grupa robocza nr 9 zajmuje się oceną, udoskonaleniem istniejących oraz rozwojem potencjalnych technik dozymetrycznych w radioterapii, a w szczególności na ocenie dawek innych niż docelowe i związanego z nimi ryzyka wtórnego nowotworu, z naciskiem na dokładną ocenę metod dozymetrycznych do pomiaru dawek odległych od docelowej objętości w eksperymentach fantomowych. Motywacją ostatniej z grup – grupy roboczej nr 11 jest zwiększenie wiedzy i doświadczenia w zakresie charakterystyki pola i oceny dawki w różnych działaniach, w których występują pola promieniowania o wysokiej energii, jak w medycynie, badaniach, lotnictwie cywilnym i przestrzeni kosmicznej.

            W dniach 11-14 luty 2019 r. w Łodzi odbyło się Nadzwyczajne Spotkanie grupy EURADOS.

Seminarium oparte będzie na wprowadzeniu Państwa w działalność każdej z grup roboczych oraz przedstawieniu najnowszych doniesień po spotkaniu w Łodzi.