Zobacz reaktor jądrowy, poznaj promieniowanie, zbliż się do tajemnic Wszechświata

XIX Festiwalu Nauki. Zapraszamy na spotkanie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), współorganizuje tegoroczny XIX Festiwalu Nauki w Warszawie. Przygotowaliśmy dla młodzieży i dorosłych cykl interesujących wykładów, warsztatów, wycieczek i pokazów naukowych przedstawiających niezwykle ciekawe fragmenty badań prowadzonych w naszym instytucie.

Podczas spotkań festiwalowych pracownicy NCBJ opowiedzą w jaki sposób jest badane promieniowanie pochodzącego z jądra atomowego, jak poznajemy początki Wszechświata oraz jak powstają największe urządzenia badawcze na Ziemi.

 

Bardzo atrakcyjną propozycją jest wycieczka do jedynego w Polsce reaktora jądrowego MARIA.

 

Podczas rozpoczynającego się w sobotę 19 września Festiwalu Nauki w Warszawie serdecznie zapraszamy na imprezy festiwalowe do budynku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na ul. Pasteura 5 oraz na wycieczkę do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

 

Polecamy uwadze, nie tylko miłośników fizyki, wymienione w programie XIX Festiwalu Nauki imprezy.

 

 • Impreza 43,72.Wycieczka do reaktora jądrowego MARIA”. 22 i 23 września bezpłatne, specjalnie oznakowane 2 autokary NCBJ o godz. 8.30 i 9.30 odjadą sprzed Muzeum Techniki na pl. Defilad 1 o godz. 8.30 i 9.30 zabierając chętnych na wycieczkę do reaktora w Świerku. Na miejscu będzie można dowiedzieć się, jak pracuje reaktor jądrowy, jak dbamy o jego bezpieczeństwo , do czego wykorzystuje się promieniowanie jonizujące oraz jakie perspektywy stwarza budowa elektrowni jądrowej w Polsce (czas trwania wycieczki ok.240 min, ilość miejsc jest limitowana do 50 os w autobusie, decyduje kolejność zgłaszania się u kierowcy, wymagane jest również posiadanie ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz ukończenie 11 lat).
   
 • Impreza 42. Również 22 września o godz. 18.00 odbędzie się warsztat prowadzony przez mgr Macieja Misiurę, który przed uczestnikami postawi niebagatelne zadanie „odkrycia” cząstki Higgsa w LHC. Jeśli potrafisz oszukać sygnały pochodzące od cząstek powstałych w zderzeniach w LHC (Wielkim Zderzaczu Hadronów), zarejestrowane przez detektor CMS, może masz predyspozycje by zostać fizykiem cząstek elementarnych? .Udział w warsztacie wymaga rejestracji.
   
 • Impreza 323, 324, 325, 326, 327. Weekend, 26 września, warto rozpocząć od udziału w wyjątkowych pokazach. Od 9.30 dr inż. Maciej Pylak, dr Marek Kirejczyk, Robert Wołkiewicz, mgr Ewa Droste i mgr inż. Łukasz Adamowski będą czekać w holu przed salami wykładowymi budynku Wydziału Fizyki na wszystkich zainteresowanych chcących poznać zjawisko promieniowania. Na miejscu oprócz pokazów prezentujących właściwości promieniowania jonizującego będzie można dowiedzieć się, gdzie spotykamy substancje promieniotwórcze w naszym otoczeniu, w jaki sposób promieniowanie jest wykorzystywane w medycynie i przemyśle. Atrakcją dla przybyłych będzie również możliwość samodzielnego przeprowadzenia symulowanego rozruchu reaktora jądrowego (udział w pokazach, podobnie jak dalej opisane wydarzenia, nie wymaga rejestracji). Dla najmłodszych przygotowaliśmy także serię pokazów prostych ale efektownych zjawisk fizycznych.
   
 • Impreza 328. W „Podróż do świata cząstek elementarnych” poprowadzi miłośników nauki dr Małgorzata Kazana. Odkrycie bozonu Higgsa wymagało skonstruowania skomplikowanej aparatury badawczej. Odpowiedzi na pytania - na czym polegał eksperyment CMS i jak działa jeden z detektorów przy Wielkim Zderzaczu Hadronów – będą czekały na przybyłych na wykład w sobotę 26 września o 10.00.
   
 • Impreza 329. Wykład „Plazma kwarkowo-gluonowa” dr Bożeny Boimskiej z pewnością wzbudzi zainteresowanie ciekawych jak wyglądał początek Wszechświata. W pierwszych chwilach istnienia Wszechświat przechodził przez fazę tzw. plazmy kwarkowo-gluonowej - bardzo gorącej, gęstej mieszanki kwarków i gluonów. Czym jest i jak ją badamy? Czy w zderzeniach jądrowych jesteśmy w stanie odtworzyć taki stan materii? - to niektóre z pytań, które padną w sobotę 26 września o godz. 11.00.
   
 • Impreza 330. Wykład „Czy promieniowanie jonizujące może być nam potrzebne do życia?” bez wątpienia wzbogaci wiedzę słuchaczy i pozwoli na głębszy wgląd w zjawisko  coraz silniej wykorzystywane z pożytkiem dla ludzi. Promieniowanie jonizujące jest nie tylko używane w medycynie do diagnostyki i terapii, ale jak się okazuje może być czynnikiem niezbędnym do życia. A może jesteśmy zbyt słabo napromieniowywani przez Matkę Naturę? – dowiemy się w sobotę 26 września, w samo południe. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński.
   
 • Impreza 331. Niezwykle frapujące fizyków pytania: czym jest 1/4 naszego Wszechświata? Jak zbadać coś, czego nie widać? Dlaczego ludzie budują teleskopy pod ziemią albo na biegunie? - stanowią kanwę wykładu „Tajemnice Wszechświata: Ciemna Materia”. Na wykład dr. Pawła Przewłockiego i mgr Katarzyny Frankiewicz zapraszamy 26 września o godz. 13.00.
   
 • Impreza 332. Wykład „Podróżując na strzałce czasu” - przeniesie nas w krąg zagadnień związanych z czasem, który jest w nas i wokół nas a my podążamy niesieni jego nurtem. Czas ukierunkowuje wszelkie nasze działania i reguluje kolejność zdarzeń. Skąd ludzie wiedzą o jego istnieniu? Czym jest i jak się go mierzy? O tym w sobotę o 14.00 opowie mgr Marcin Paweł Sadowski.

 Szczegółowy program prezentujemy na stronie http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl

XIX Festiwalu Nauki. Zapraszamy na spotkanie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych