Spotkanie European Atomic Energy Society w Warszawie
2016.06.10 9:32 - adminW dniach 4–8 czerwca 2016 r. w Warszawie odbywało się doroczne spotkanie European Atomic Energy Society (EAES). Gospodarzem imprezy było Narodowe Centrum Badań Jądrowych, a partnerem merytorycznym spółka PGE EJ 1.
Stowarzyszenie EAES zrzesza przedstawicieli największych jądrowych instytutów badawczych z niemal wszystkich krajów Europy. Podczas dwudniowej sesji roboczej przedstawione oraz omówione zostały stan obecny i plany przemysłu jądrowego, a także zaplecza badawczego każdego z reprezentowanych w organizacji krajów.
Gośćmi pierwszego dnia obrad byli podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski, który wygłosił referat o polskiej energetyce oraz Wojciech Śpiewak, dyrektor Biura Technologii i Eksploatacji PGE EJ 1 sp. z o. o. prezentujący zaangażowanie spółki w program energetyki jądrowej.
Ponadto, uczestnicy dzielili się doświadczeniami w zakresie oceny bezpieczeństwa reaktorów badawczych i dyskutowali możliwości poszerzenia współpracy międzynarodowej. Zastanawiano się także jak popularyzować ogromne osiągnięcia reaktorów badawczych w rozwoju technologii, dziś już powszechnie stosowanych w przemyśle, medycynie i w życiu codziennym.
– Mało kto zdaje sobie sprawę, że twarde dyski w dzisiejszych komputerach, zawdzięczają swoje istnienie badaniom materiałowym na wiązkach neutronów. Inny przykład „popularnego” zastosowania technologii będących pochodnymi badań prowadzonych w instalacjach jądrowych to chociażby wykonywane
z napromieniowanego neutronami polietylenu rurki do ogrzewania podłogowego. A przecież oprócz tych i wielu innych osiągnięć jest jeszcze ogromna ilość rozwiązań wykorzystywanych w medycynie – podkreśla prof. Grzegorz Wrochna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. – Skuteczna komunikacja źródeł tego typu osiągnięć jest szczególnie ważna w kontekście budowania zrozumienia dla inwestycji w skomplikowane instalacje badawcze. Umiejętne pokazanie występujących tu zależności owocować będzie nie tylko większą świadomością znaczenia prac prowadzonych w instytucjach takich jak NCBJ, ale również większą możliwością tworzenia dla gospodarki kolejnych innowacyjnych rozwiązań – dodaje prof. Wrochna.
W trakcie spotkania dokonano również wyboru przewodniczącego European Atomic Energy Society na kolejną kadencję. W czasie najbliższego roku pracami stowarzyszenia kierował będzie prof. Grzegorz Wrochna.
– Powierzenie nam zarówno przygotowania samego spotkania, jak i przewodnictwa EAES świadczy o docenianiu potencjału Narodowego Centrum Badań Jądrowych przez naszych europejskich partnerów. To oczywiście powody do dużej satysfakcji, ale przede wszystkim dobra podstawa do dalszego rozwijania szerokiej współpracy z tymi instytutami – zauważa dr hab. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ.
Ostatniego dnia spotkania, w środę 8 czerwca br., uczestnicy obrad gościli w Świerku, gdzie zwiedzili reaktor „Maria” oraz obiekty Ośrodka Radioizotopów Polatom.