POLSKA Safe and Innovative
2016.09.29 13:16 - adminWraz z 60. Konferencją Generalną MAEA rozpoczęła się w poniedziałek (26.09) trwająca tydzień wystawa POLSKA Safe and Innovative. Zadaniem zorganizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki z Przedstawicielstwem RP przy biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu wystawy jest prezentacja Polski jako kraju wykorzystującego promieniowanie jonizujące w sposób bezpieczny, nowoczesny i innowacyjny.
Wystawę otworzyli wspólnie Prezes PAA Andrzej Przybycin oraz Ambasador Adam Bugajski. Otwierając wystawę Andrzej Przybycin podkreślił, że Polska jest krajem konsekwentnie wspierającym działania MAEA na rzecz pokojowego wykorzystania energii atomowej, między innymi poprzez bezpieczną produkcję wysokiej jakości radiofarmaceutyków oraz wdrażanie w przemyśle i biznesie najnowszych rozwiązań opartych na technologiach radiacyjnych.
Ten polski akcent towarzyszący 60. Konferencji Generalną MAEA był możliwy dzięki zaangażowaniu Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Ministerstwa Energii oraz spółki PGE EJ 1.
Misją MAEA jest dążenie do przyspieszenia i zwiększenia wykorzystanie energii atomowej w celu zapewnienia pokoju, zdrowia i dobrobytu na całym świecie i czuwanie nad tym, by energii tej nie wykorzystywano w sposób mogący służyć jakimkolwiek celom militarnym.
Jednym z atutów prezentacji naszego kraju podczas konferencji i wystawy w Wiedniu jest ukazanie wkładu Narodowego Centrum Badań Jądrowych w realizację celów Agencji. Podkreślono w niej znaczenie reaktora Maria, który w obecnej chwili jest jednym z czterech reaktorów badawczych zapewniających dostawy molibdenu dla Europy oraz Ośrodka Radioizotopów POLATOM w rozwijaniu produkcji radioizotopów dla medycyny nuklearnej. Przedstawiono również możliwości Superkomputera i Departament Badań Układów Złożonych ukierunkowane na wsparcia medycyny i energetyki jądrowej. Podkreślono rolę instytutu w powstawaniu akceleratorów dla nauki, przemysły i medycyny. Na Konferencji Sekretarz Energii Ernest Moniz poinformował, że amerykański Department of Energy’s National Nuclear Security Administration (NNSA), we współpracy z Polską, Federacją Rosyjską i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), z powodzeniem dokonał ostatniej ekspedycji 61 kg wysoko wzbogaconego uranu (HEU) pochodzenia rosyjskiego z reaktora Maria. Tym samym zakończyło się powodzeniem usunięcie ponad 700 kilogramów wzbogaconego uranu z Polski. Eksperci techniczni NNSA i inspektorzy MAEA monitorowali cały proces. Od 26 września 2016 Polska jest krajem wolnym od wzbogaconego uranu. To skutecznie zmniejsza zagrożenie rozprzestrzeniania broni jądrowej.