NCBJ i Akademia Leona Koźmińskiego będą współpracować w dziedzinie Big Data
2018.10.18 12:04 - Marek Pawłowski16 października 2018 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Akademią Leona Koźmińskiego a Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Zakres umowy obejmuje m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczych, rozwój narzędzi analitycznych oraz zastosowanie sztucznej inteligencji w analizie dużych zbiorów danych.
Wspólna informacja prasowa
Akademii Leona Koźmińskiego i Narodowego Centrum Badań Jądrowych
Rektor Akademii Leona Koźmińskiego prof. ALK, dr hab. Witold T. Bielecki i dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. NCBJ, dr hab. Krzysztof Kurek podpisali w Warszawie porozumienie o współpracy pomiędzy reprezentowanymi przez nich instytucjami. Przewiduje ono wspólne prowadzenie projektów badawczych i wdrożeniowych, rozwój narzędzi analitycznych oraz zastosowanie uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji w analizie dużych zbiorów danych.
„Naukowcy i informatycy NCBJ posiadają dość rzadkie umiejętności nabyte przy przetwarzaniu i analizie ogromnej ilości danych, z którymi od wielu lat mamy do czynienia na co dzień w eksperymentach fizycznych” – wyjaśnia prof. Kurek. „Istnieje bardzo wiele dowodów na to, że te umiejętności oraz narzędzia i metody wypracowane przez fizyków mogą być, po odpowiedniej adaptacji, z powodzeniem zastosowane do analizy procesów i zjawisk społecznych, ekonomicznych czy gospodarczych. Nasi naukowcy mają już osiągnięcia na tym polu, w szczególności w obszarze analizy danych medycznych. Jesteśmy pewni, że wspólnie z kolegami z ALK uda nam się tę listę osiągnięć znacznie rozszerzyć.”
„Dziś w środowisku biznesowym, zwłaszcza w finansach, ubezpieczeniach ale też w marketingu coraz częściej skuteczność zależy od umiejętności agregowania i analizowania ogromnej ilości danych. Uczymy tego naszych studentów na studiach magisterskich i podyplomowych, ale żeby dobrze uczyć Big Data Analysis trzeba umieć korzystać z doświadczeń instytucji mających duże doświadczenia w tym zakresie. Taką instytucją bez wątpienia jest NCBJ” – mówi prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.
Analizy wielkich zbiorów danych cechujących się zmiennością i różnorodnością stały się możliwe dzięki rozwojowi technik informatycznych i pojawieniu się niezbędnych mocy obliczeniowych. Porządkując dane i rozpoznając występujące pomiędzy nimi korelacje, można badać hipotezy, a nierzadko wyciągać interesujące, często zupełnie nieoczekiwane wnioski. Przez wiele lat analiza wielkich ilości danych (Big Data) była domeną naukowców specjalizujących się w naukach ścisłych. W ostatnim okresie z analiz tych coraz częściej korzystają również ekonomiści i lekarze, a także twórcy prawa i badacze zachowań społecznych. Choć analizy te mają wiele cech wspólnych, to istnieją także aspekty specyficzne dla każdego obszaru zastosowań. Sygnatariusze podpisanego porozumienia pomiędzy ALK i NCBJ liczą na to, że wspólne wysiłki badawcze doprowadzą do postępu na obu tych polach.
Projekty prowadzone wspólnie przez naukowców z ALK i NCBJ będą mogły skorzystać z mocy obliczeniowych i doświadczeń działającego w NCBJ Centrum Informatycznego Świerk. Ten ośrodek superkomputerowy jest m.in. zaangażowany w przetwarzanie ogromnej ilości danych z eksperymentów fizycznych prowadzonych przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN, z obserwacji astrofizycznych, a także z eksperymentów chemicznych i biologicznych prowadzonych w Hamburgu na laserze XFEL.
Informacje uzupełniające