Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte w Świerku
2015.05.22 13:42 - adminW ostatni weekend maja 30-31.05.2015 r. od godz. 9.00 do 18.00 będzie można poznać i zobaczyć bezpłatnie obiekty, które zostaną wyjątkowo udostępnione zwiedzającym. Na co dzień są miejscem badań naukowców, pracy inżynierów i chemików m.in. doskonalących lekarstwa do walki z rakiem. Reaktor MARIA, Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych to tylko niektóre z miejsc, które będzie można poznać z bliska.
Na Dni Otwarte zabieramy dokumenty tożsamości
Ze względu na specyficzne uwarunkowania i przepisy bezpieczeństwa prosimy wszystkich o zabranie na Dni Otwarte dowodów osobistych (ew. tymczasowych) lub legitymacji szkolnych. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej.
Ponadto osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego powinny zgłosić chęć udziału w tym wydarzeniu do organizatora korzystając z adresu e-mail: deis@ncbj.gov.pl do 22 maja. Kierując się wymogami bezpieczeństwa na większości tras wprowadzono ograniczenia wiekowe. Dlatego dla młodszych uczestników, poniżej 11 lat przygotowano specjalne zabawy z fizyką oraz inne atrakcje.
Jak zwiedzamy ośrodek jądrowy
Zwiedzanie będzie możliwe jedynie w grupach z przewodnikiem. Przed wejściem na teren ośrodka będzie można wybrać jedną lub kilka z wymienionych niżej tras tematycznych, ale należy pamiętać, że każda trasa zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia będą przyjmowane na oznaczonych stanowiskach.
Trasy zwiedzania
Na terenie ośrodka zajmującego 44 hektary powierzchni oferujemy do wyboru dziesięć różnych tras:
- Trasa 1: Reaktor MARIA – wejście do jedynego czynnego w Polsce reaktora! Będzie można zobaczyć: sterownię, halę technologiczną, korpus reaktora oraz halę eksperymentalną, gdzie wykonuje się badania fizyczne. Łączny czas zwiedzania to około 80 minut.
- Trasa 2: Model elektrowni jądrowej – olbrzymi model prezentujący jak miała wyglądać elektrownia jądrowa Żarnowiec i jak wygląda praca w takim obiekcie. W trakcie zwiedzania obejrzeć będzie można również makietę plastyczną reaktora wysokotemperaturowego (HTR). Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
- Trasa 3: Centrum Informatyczne Świerk – najnowocześniejsza moc obliczeniowa w Polsce. Będzie można wejść do serca superkomputera – serwerowni, jak również zobaczyć układy zasilania instalacji. Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
- Trasa 4: Fizyka jądrowa na rzecz medycyny – akceleratory medyczne ratujące ludzkie życie. Innowacyjne i skomplikowane urządzenia, które wykorzystywane są najczęściej w terapii onkologicznej. Będzie można zobaczyć laboratoria i bunkry, w których powstają i są badane. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
- Trasa 5: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych – jedyna takiego typu jednostka w Polsce, jedna z nielicznych na świecie. To tu przetwarza się odpady promieniotwórcze oraz przygotowuje do złożenia w składowisku. Uczestnicy zwiedzą hale technologiczne, instalację do przetwarzania odpadów promieniotwórczych jak również makietę składowiska znajdującego się w Różanie. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
- Trasa 6: OR POLATOM (uwaga – możliwość zwiedzania tylko w sobotę 30 maja). Obejrzymy: pracownię wytwarzającą I-131 (jod-131), Laboratorium Państwowego Wzorca Aktywności, źródła promieniotwórcze zamknięte, makiety, pojemniki osłonne. Dowiemy się o produktach wytwarzanych w OR POLATOM i ich zastosowaniach. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
- Trasa 7: Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych – jak badać skażenia? Podczas zwiedzania poznać będzie można liczniki pomiarów skażeń wewnętrznych, licznik całego ciała, laboratoria radiochemiczne jak i centralę dozymetryczną. Łączny czas zwiedzania to około 40 minut.
- Trasa 8: Zabawy z fizyką (dla młodzieży 11-15 lat) – ciekawe pokazy przybliżające skomplikowane zagadnienia fizyczne związane z promieniowaniem jonizującym. Dla starszych możliwość obejrzenia wystawy o postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi. Łączny czas zwiedzania to około 40 minut.
- Trasa 9: Fizyka jądrowa w ochronie granic państwa - wytworzone w NCBJ urządzenia pozwalające sprawdzić przewożone przez granicę ładunki na obecność niepożądanych materiałów, w tym promieniotwórczych. Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
- Trasa 10: działo plazmowe – nowoczesna instalacja do badania własności gorącej plazmy. Łączny czas zwiedzania to około 15 minut.
Wystawy i projekcje
Czas między wycieczkami będzie można spędzić na stoiskach wystawowych lub w salce kinowej.
- Na stoiskach wystawowych NCBJ będzie można zapoznać się z wykorzystaniem fizyki jądrowej do badań środowiska naturalnego oraz ze stanem badań nad energetyką termojądrową.
- W salce kinowej będziemy wyświetlać filmy związane tematycznie z energetyką jądrową, ponadto jednorazowo w sobotę 30 maja o godzinie 15:15 odbędzie się pokaz filmu „Pandora’s Promise” (Obietnica Pandory).
- Pokażemy wystawę fotograficzną „Od ,Ewy' do ,Marii' " poświęconą naszym reaktorom.
- „Jak to się robi we Francji?”- to wystawa dla wszystkich, których nurtuje pytanie o sens energetyki jądrowej. Swoje osiągnięcia w dziedzinie energetyki, w tym energetyki jądrowej, przedstawią instytucje francuskie (Areva, EdF i CEA), patroni Dni Otwartych.
- Ministerstwo Gospodarki przedstawi swoje działania w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.
Jak dojechać
NCBJ znajduje się 30 km od Warszawy i 5 km od Otwocka. Położony jest tuż obok drogi krajowej nr 17 („szosa lubelska”). Na Dni Otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami obsługującymi trzy trasy.
- Trasa z Warszawy rozpoczyna się spod Muzeum Nauki i Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Autobusy będą odjeżdżać o pełnych godzinach od 9.00 do 14.00. Drogę powrotną z NCBJ rozpoczną również o pełnych godzinach kursując od 12.00 do 18.00. Szacunkowy czas przejazdu to 45 minut.
- Przyjeżdżających z Garwolina zapraszamy do autobusów ruszających ze starego dworca PKS Garwolin. Autobusy odjadą o godzinie 9.15 i 11.00, a w drogę powrotną z NCBJ o 14.00 i 16.00. Szacunkowy czas przejazdu to 30 minut.
- Wyruszających z Otwocka zabierze autobus rozpoczynający trasę od ulicy Świderskiej (przystanek ZTM „Orla 01”) o godzinie 9.00, 10.00 i 11.00 z przystankiem pośrednim na ul. Andriollego, przed rondem. Powroty do Otwocka zapewniono o godzinie 13.00, 15.00 i 17.00.
Szczegółowe informacje dotyczące Dni Otwartych NCBJ będą sukcesywnie umieszczane na stronie internetowej instytutu: old.ncbj.gov.pl po 20 maja 2015 r.
Odpowiedzi na pytania dotyczące tego wydarzenia udzielane są pod numerem telefonu (22) 273-16-12.
Dla głodnych nie tylko wiedzy
bar NCBJ przygotował specjalny odpłatny catering.
Atrakcje dla najmłodszych
Dla dzieci w każdym wieku organizujemy ciekawy i kolorowy Dzień Dziecka - ze studentami Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi z Józefowa – partnera Dni Otwartch w NCBJ.
W specjalnie przygotowanych namiotach na najmłodszych będą czekały liczne atrakcje:
1. Malowanie buziek czyli to, co dzieci lubią najbardziej;
2. Zabawa kolorami czyli malowanie pociągu,
3. W krainie sztuki: poznaj tajemnice tworzenia witraży,
4. Twórczość artystyczna: koraliki z makaronu,
5. Zabawa w robienie trociniaków,
6. Zabawa: czapka, szalik;
7. Przeciąganie liny,
7. W krainie bajecznie kolorowych baniek mydlanych,
8. Coś dla zdrowia czyli wesołe zabawy sportowe,
9. Niespodzianki i nagrody.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Gazeta Dni Otwartych | 3.83 MB |