Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych zaprasza na dzień otwarty

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych zaprasza na dzień otwarty 9 września (sobota) Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających. To nietypowa okazja, żeby zobaczyć obiekt, który zazwyczaj jest niedostępny dla osób postronnych.

"Po raz drugi w tym roku zapraszamy do zwiedzania KSOP. Chcemy Państwu pokazać, jak postępujemy z odpadami promieniotwórczymi, i że robimy to w bezpieczny sposób. Warto to podkreślić z dwóch powodów. Po pierwsze - w związku z planowaną w naszym kraju budową elektrowni jądrowych. Po drugie - właśnie trwają poszukiwania lokalizacji na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych" - wyjaśnia Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP). Dzień otwarty odbywa się ramach XII Pikniku Militarnego w Różanie. Miłośników fortyfikacji może zainteresować fakt, że składowisko znajduje się na terenie zabytkowego carskiego fortu nr 3. 

Chętni do zwiedzania KSOP mogą zapisywać się do 6 września. Żeby wejść na teren składowiska wystarczy wysłać zgłoszenie na adres zwiedzanieKSOP@zuop.pl  Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, numer i serię dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. Należy również wskazać preferowaną godzinę wejścia. Do wyboru są: 9:30, 11:00, 13:00, 14:30 (grupa tematyczna „KSOP, czyli Fort nr 3 w kontekście historii militarnej”). Na teren składowiska mogą wejść dzieci powyżej 7. roku życia. W dniu zwiedzania trzeba mieć ze sobą dowód lub legitymację szkolną. 

W forcie nr 1 w Różanie działać będą także warsztaty edukacyjne zorganizowane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Dowiecie się, skąd w Polsce biorą się odpady promieniotwórcze, skoro nie ma w naszym kraju żadnej elektrowni jądrowej. Każdy będzie mógł radiometrem sprawdzić i porównać poziom promieniowania emitowanego przez m.in. granit, potas czy sól. Chętni będą mogli na chwilę wcielić się w rolę pracowników ZUOP i przy pomocy doświadczeń dowiedzieć się, jak wygląda proces unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych. 

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych zaprasza na dzień otwarty