Dr hab. Marek Rabiński nowym Prezesem Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego
2021.04.28 16:32 - adminIstniejące od 1991 roku Polskie Towarzystwo Nukleoniczne inicjuje i popiera działalność naukową i techniczną we wszystkich dziedzinach atomistyki. Informuje społeczeństwo o warunkach bezpiecznego wykorzystania procesów i technik jądrowych oraz działa na rzecz ich wykorzystania w zakresie pozyskiwania energii, rozwoju przemysłu i rolnictwa, a także ochrony środowiska naturalnego.
17 kwietnia 2021 r. dr hab. Marek Rabiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych został powołany na stanowisko Prezesa Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego (PTN). Marek Rabiński jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (specjalność: energetyka jądrowa) oraz autorem ponad dwustu publikacji naukowych. Od początku kariery zawodowej był związany z Instytutem Badań Jądrowych, Instytutem Problemów Jądrowych oraz z Narodowym Centrum Badań Jądrowych, działając w dziedzinie fizyki i inżynierii plazmy wysokotemperaturowej. Kieruje zadaniami programów europejskich EURATOM i EUROfusion kontrolowanej syntezy jądrowej, jest członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego i Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN-Polska oraz członkiem sekcji Fizyki Plazmy Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
Podczas XV Zjazdu PTN, nowo powołany Prezes w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na konieczność przedstawiania opinii środowiska atomistów w chwili podejmowania decyzji związanych z programem polskiej energetyki jądrowej, potrzebę zaprezentowania współpracy na tym polu z innymi stowarzyszeniami i środowiskami społecznymi oraz na konieczność intensyfikacji aktywności młodego pokolenia energetyków jądrowych.
Działające od 1991 roku Polskie Towarzystwo Nukleoniczne zrzesza specjalistów z dziedziny szeroko rozumianej atomistyki. Organizuje szereg konferencji, seminariów i kursów naukowych. Inicjuje i popiera działalność naukową i techniczną we wszystkich dziedzinach atomistyki oraz działa na rzecz jej bezpiecznego wykorzystania w zakresie pozyskiwania energii, rozwoju przemysłu i rolnictwa oraz ochrony środowiska naturalnego. Wspiera i organizuje fundacje, staże i konkursy, w tym konkurs na najlepsze prace dyplomowe, związane tematycznie z atomistyką (również te obronione na kierunkach humanistycznych), zachęcając studentów do zajęcia się różnymi aspektami nukleoniki m.in. fizyką czy chemią jądrową. Prowadzi też aktywną działalność wydawniczą i popularyzatorską. Celem Towarzystwa jest także krajowa i międzynarodowa współpraca. Niemal od początku istnienia PTN współpracuje z towarzystwem European Nuclear Society (ENS), zaś działacze PTN są indywidualnymi członkami ENS. Na podstawie podpisanej umowy PTN utrzymuje również współpracę z francuskim towarzystwem Société Française d’Energie Nucléaire (SFEN), amerykańskim towarzystwem American Nuclear Society (ANS), belgijskim oraz ukraińskim towarzystwem nukleonicznym.
Więcej informacji o działalności PTN na oficjalnej stronie Towarzystwa (https: //ptnukleoniczne. pl/).
Profil dr hab. Marka Rabińskiego na stronie NCBJ (https: //www. ncbj. gov. pl/osoby/marek-rabinski)