Uciekający gaz - ALMA dostrzega cień wypływu molekularnego gazu z kwazara, gdy Wszechświat miał mniej niż miliard lat
2024.02.01 - Marek Pawłowski
Przewidywania teoretyczne zostały potwierdzone odkryciem wypływu cząsteczkowego gazu z kwazara, gdy Wszechświat miał mniej niż miliard lat. Wyniki uzyskane na podstawie obserwacji teleskopu ALMA mają duże znaczenie dla zrozumienia procesów formowania się gwiazd w galaktykach. W pracach zespołu badawczego uczestniczył dr Darko Donevski z Zakładu Astrofizyki NCBJ.
----
Framatome i Narodowe Centrum Badań Jądrowych będą współpracować w zakresie edukacji
2024.01.25 - Piotr Spinalski
Framatome ogłosiło podpisanie porozumienia (MOU) z Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Polsce w celu poszukiwania i rozwijania możliwości współpracy w zakresie edukacji i badań jądrowych.
----
NCBJ dla WOŚP: Najmniejsze serduszko wystawione na aukcję!
2024.01.22 - Piotr Spinalski
Narodowe Centrum Badań Jądrowych dołącza do wsparcia 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Z tej okazji wystawiamy na aukcję srebrne serduszko, na którym w NOMATEN NCBJ "wyrzeźbiono atomami" najmniejsze na świecie serduszko WOŚP. Zwycięzca aukcji otrzyma również możliwość zwiedzenia jedynego w Polsce badawczego reaktora jądrowego MARIA.
----
Symulacje pomagają zrozumieć adsorpcję molekuł na powierzchni α-aluminy
2024.01.22 - Piotr Spinalski
α-alumina, jedna z postaci tlenku glinu, jest powszechnie stosowanym materiałem ceramicznym, m. in. ze względu na swoją zdolność do adsorpcji. Zrozumienie tego mechanizmu pogłębiły ostatnie badania z wykorzystaniem nowoczesnych obliczeń DFT przeprowadzone przez naukowców NOMATEN w NCBJ, które wyróżniono na okładce specjalnego numeru czasopisma Physica Status Solidi B.
----
CIŚ uzyskuje status Tier 1 dla eksperymentu LHCb w CERN
2023.12.27 - Marek Pawłowski
Centrum Informatyczne Świerk (CIŚ) w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) uzyskało oficjalny status Tier 1 w Worldwide LHC Computing Grid (WLCG). Dzięki temu staje się węzłem sieciowym dla operacyjnej produkcji danych przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w CERN.
----
Polska granica jeszcze lepiej chroniona
2023.12.18 - Marek Pawłowski
Już trzeci kompleksowy skaner do bezinwazyjnej inspekcji towarów wielkogabarytowych służący do wykrywania zagrożeń czy prób przemytu został dostarczony na polska granicę. Nowe urządzenie MultiControl CanisMatic Rail, będzie pracować na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie. Tak jak dwa poprzednie działające już w Kuźnicy Białostockiej i w Korszach, jest ono dziełem polskiej firmy MultiControl sp. z o.o., a powstało dzięki zaawansowanej technologii NCBJ.
----
Cyklotron CERAD dotarł do Świerka
2023.12.15 - Marek Pawłowski
Cyklotron CERAD zaprojektowany i zbudowany przez belgijską firmę IBA został właśnie zainstalowany w NCBJ. Jest on jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu na Ziemi. Dzięki niemu w Świerku będzie można prowadzić badania nad nowymi radiofarmaceutykami, w szczególności takimi, które zostaną specjalnie zaprojektowane pod potrzeby indywidualnych pacjentów.
----
Badanie koszulek paliwa jądrowego - współpraca z Koreą Południową
2023.12.14 - Marek Pawłowski
Na początku grudnia został zaakceptowany do realizacji projekt ATF Cladding złożony wspólnie przez naukowców z Polski i Korei Południowej. Celem projektu jest szczegółowe zbadanie stabilności strukturalnej i związanych z tym zmieniających się właściwości funkcjonalnych nowego typu koszulek paliwowych pokrytych warstwą ochronną przeznaczonych dla reaktorów jądrowych.
----
Wiedza o chłodzeniu: kluczowa dla konstruktorów reaktorów jądrowych
2023.12.13 - Marek Pawłowski
W badaniach prowadzonych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych opracowano kompleksową metodologię w ramach obliczeniowej mechaniki płynów (CFD) w celu dokładnego modelowania zjawiska turbulentnego przepływu i wymiany ciepła w geometrii ściśle upakowanej kasety paliwowej. Wysiłki zostały nagrodzone na międzynarodowej konferencji SCOPE.
----
Nagroda Główna Popularyzatora Nauki dla Działu Edukacji i Szkoleń
2023.12.12 - Marek Pawłowski
Nagrodę Główną w 19. edycji konkursu Popularyzator Nauki otrzymał Zespół Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ. Nagrodę przyznano "Za wieloletnie zasługi w popularyzowaniu wiedzy nt. promieniowania jonizującego, promieniotwórczości, energii jądrowej i naturalnej promieniotwórczości. Działania te mają dodatkowe znaczenie w kontekście realizacji programu transformacji energetycznej Polski".
----