WYSTAWA/STANOWISKO: Niewidzialny Wszechświat, galaktyki, miony
Niewidzialny Wszechświat
Czy wiesz, że tak naprawdę jesteśmy w stanie zobaczyć tylko 4% zawartości całego Wszechświata? I to wcale nie dlatego, że mamy za słabe teleskopy. Po prostu w zdecydowanej większości Wszechświat zbudowany jest z czegoś, co jest... zupełnie niewidoczne. To „coś” nie wysyła żadnego światła. W związku z tym wymyśliliśmy dla tego czegoś nazwę - ciemna materia. Jest to substancja ze wszech miar tajemnicza. Nikt nie wie, czym jest. Nikt nie wie, jak jest zbudowana. Nikt nigdy nie widział cząstki ciemnej materii. Teraz pewnie lekko skonfundowany zapytasz: „No dobrze, to skąd wiemy, że ta ciemna materia w ogóle istnieje?” Doskonałe pytanie! Z chęcią na nie odpowiemy. Doświadczalnie pokażemy Ci, jak za pomocą galaktyk, ogólnej teorii względności i odrobiny geometrii „zobaczyć” to, co niewidzialne.
Odległe galaktyki, czyli wyprawa w przeszłość
Widzialne 4% Wszechświata też jest interesujące! Czy chcesz wiedzieć, jak obserwujemy najdalsze galaktyki? Skąd wiemy, jakie miały właściwości? Jak wyglądały galaktyki 10 miliardów lat temu? Pokażemy Ci przeszłość Wszechświata! Serio! Opowiemy o najnowszych odkryciach wielkich przeglądów galaktyk (VUDS i VIPERS). Doświadczalnie pokażemy Ci, jak prosta jest „fizyka”, która stoi za tymi wielkimi obserwacjami astronomicznymi. Dowiesz się, czym jest spektroskopia. Nauczymy Cię też, jak zbudować prosty spektrograf w domu.
Na Ziemi też sporo się dzieje
Czy wiesz, że jesteś pod ciągłym ostrzałem? Nawet teraz, gdy czytasz ten tekst jesteś bombardowany. Ale spokojnie! To tylko miony – to, co pozostało z promieniowania kosmicznego po przejściu przez atmosferę Ziemi. Jest ich sporo, ale nie tak wiele, by mogły zrobić Ci krzywdę. Chcesz wiedzieć, czym są miony? Jak powstały? Jak często w Ciebie trafiają? Odpowiemy na te i inne pytania! A dzięki naszym rewelacyjnym detektorom dydaktycznym „CosmicWatch” będziesz mógł miony nawet „zobaczyć”.
Wystawa dostępna w patio budynku PNT (3AB)
Sobota i niedziela (6 i 7 października)