KURS DOLARA W MARII – CZYLI, ILE KOSZTUJE REAKTYWNOŚĆ?

Seria: 
Seminarium Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych
Prelegent i afiliacja: 
dr Krzysztof Pytel, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Data: 
śr., 2015-10-28 10:15 do 11:15
Miejsce: 
sala seminaryjna w budynku reaktora MARIA
Streszczenie: 

Podstawowym składnikiem kosztów eksploatacji reaktora badawczego jest koszt paliwa jądrowego, które musi być uzupełniane z powodu jego wypalania. Czynnikami określającymi wypalanie paliwa są moc i czas pracy reaktora. Jednak do pracy reaktora z wysokimi gęstościami mocy oraz prowadzenia eksperymentów i napromieniania materiałów tarczowych, konieczne jest także zapewnienie dostatecznie wysokiego zapasu reaktywności reaktora. Jest to jeden z najważniejszych parametrów eksploatacyjnych reaktora, mający wpływ zarówno na możliwości eksploatacji reaktora z dużą mocą, jak i na bezpieczeństwo reaktora. 
Podczas seminarium zaprezentowana zostanie metodologia powiązania kosztów zużywanego paliwa jądrowego z ujemną reaktywnością, wprowadzaną do rdzenia wraz z materiałami tarczowymi, podczas eksperymentów, a także w innych procesach, takich jak zatrucie moderatora berylowego czy efekt temperaturowy chłodziwa. Cena reaktywności określona została w oparciu o dane eksploatacyjne z okresu użytkowania paliwa LEU.

Seminarium odbędzie się w budynku reaktora MARIA w sali seminaryjnej. Zainteresowanych spoza Świerku informujemy, że można skorzystać z transportu NCBJ i dojechać na teren Świerku autobusem odjeżdżającym o godz. 10:15 z ul. Hożej 69, (brama wjazdowa dawnego Wydz. Fizyki UW).
Dział Analiz i Pomiarów Reaktorowych/EJ3/DEJ/NCBJ