O WZROŚCIE SIECI RZECZNYCH I KORYTARZY SKALNYCH

Seria: 
Seminarium Zakładu Fizyki Teoretycznej
Prelegent i afiliacja: 
dr hab. Piotr SZYMCZAK prof. UW
Data: 
śr., 2017-04-05 12:15
Miejsce: 
pawilon NCBJ, sala 22, Hoża 69
Streszczenie: 

Morskie fale, prążki na piasku na plaży, łagodna linia wybrzeża między przylądkami, zarys odległych wzgórz na horyzoncie, kształty obłoków - to wszystko zagadki formy i kształtu, które fizyk z mniejszym lub większym trudem powinien potrafić rozszyfrować" – pisał  sto lat temu D'Arcy Wentworth Thompson w swoim monumentalnym dziele "O wzroście i formie". Współczesna fizyka zdołała przesunąć się po drodze zakreślonej przez Thompsona - zaczęliśmy rozumieć, jakie mechanizmy rządzą spontanicznym uporządkowaniem materii i jak opisać układy, w których oddziaływania między elementami składowymi prowadzą do powstawania uporządkowanych struktur lub jakościowo nowych zachowań fizycznych. Na seminarium opowiem o dwóch przykładach procesów

samoorganizacji w świecie przyrody nieożywionej: o tym, jak powstają zalążki jaskiń i jak wzrastają sieci rzeczne na piaszczystym podłożu.

W szczególności postaram się wyjaśnić, dlaczego początkowo planarna szczelina skalna rozpuszcza się w niejednorodny sposób, prowadząc do powstawania korytarzy krasowych i dlaczego strumienie spływające do rzeki Apalachicola na Florydzie łączą się ze sobą pod kątem 72 stopni.

                                                                  Serdecznie zapraszamy,

                              M. Kowal, W. Piechocki, L. Roszkowski, J. Skalski, L. Szymanowski

Załączniki: 
ZałącznikWielkość
PDF icon seminarium_bp2.pdf33.86 KB
Plik seminarium_bp2.docx14.56 KB