Badania mikrostruktury kolumny gęstej plazmy w wyładowaniach typu Plasma-Focus
2016.04.08 9:56 - adminSilnoprądowe wyładowania w układach typu Plasma-Focus (PF), które badane są od wielu lat w licznych laboratoriach na całym Świecie, są źródłami intensywnych impulsów promieniowania elektromagnetycznego i korpuskularnego. Jako promieniowanie korpuskularne występują wiązki szybkich jonów (głównie w kierunku osi elektrod), wiązki szybkich elektronów (emitowanych głownie w kierunku przeciwnym) oraz wysokoenergetyczne jony (protony, trytony, cząstki a) i neutrony (pochodzące z reakcji syntezy jądrowej D-D i D-T). Promieniowanie elmg obejmuje bardzo szeroki przedział fal – od promieniowania radiowego, poprzez promieniowanie IR, VR i UV – do twardego promieniowania X i gamma.
Już wiele lat temu zwrócono uwagę na fakt, że wytwarzana w wyładowaniach PF tzw. „warstwa prądowa”, a później kolumna gęstej plazmy (tzw. „pinchu”), nie ma struktury jednorodnej. Podjęto liczne próby zbadania mikrostruktury „pinchu” i jej wpływu na charakterystyki emisyjne. W ostatnich latach zespół z Z-du TJ5 NCBJ zajmował się takimi badaniami w układach PF-360U w Świerku i PF-1000U w Warszawie. Najnowsze wyniki badań emisji promieniowania X w układzie PF-1000U zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Plasma Sources Sci. & Technol. 24 (2015) 055003.
W referacie przedstawiona będzie krótko historia badań mikrostruktury kolumny „pinchu” oraz najważniejsze wyniki najnowszych badań.
Na seminarium zapraszają organizatorzy:
– dr Jacek Rzadkiewicz,
– dr Agnieszka Syntfeld–Każuch,
– dr hab. Sławomir Wronka, prof. NCBJ.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
seminarium_daitj_ncbj_14.04.2016.docx | 14.26 KB |