BRILLIANT
Region Unii Europejskiej wokół Morza Bałtyckiego, w szczególności kraje Estonia, Łotwa i Litwa, nie są odpowiednio zintegrowane z europejską siecią energetyczną. Pod koniec 2009 r. Elektrownia w Ignalinie (Litwa), która wytwarzała około 70–75% energii elektrycznej na Litwie i dostarczyła energię elektryczną dla Łotwy i Estonii, została trwale zamknięta, pozostawiając region bez bezpiecznego i stabilnego źródła energii. Po tym Litwa, Estonia i Łotwa zaczęły omawiać budowę nowej elektrowni jądrowej typu ABWR w Visaginas (Litwa). W odróżnieniu Polska opracowała własny Program Energetyki Jądrowej, ale także jest została potencjalnym partnerem w opracowaniu i budowie elektrowni jądrowej w Visaginas.
W budowie są nowe połączenia z siecią elektroenergetyczną Litwa – Szwecja i Litwa – Polska, które powinny zacząć działać pod koniec 2015 roku, zapewniając możliwość synchronizacji sieci elektrycznej regionu bałtyckiego z kontynentalną Europą. Budowa nowej elektrowni jądrowej wpływa na cały region nie tylko w dziedzinie technologii, ale także makroekonomii.
W krajach regionu Morza Bałtyckiego istnieje inny poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego oraz infrastruktury badawczo-rozwojowej. BRILLIANT został opracowany w celu znalezienia optymalnego rozwiązania regionalnego przez stworzenie platformy współpracy dla nowoczesnych rozwiązań elektroenergetycznych. Zostanie to osiągnięte poprzez określenie granic dla rozwoju energetyki jądrowej w regionie Morza Bałtyckiego i przygotowanie gruntu pod jej powstanie. Projekt ma na celu wymianę wiedzy, kompetencji i infrastruktury między krajami regionu bałtyckiego – Estonią, Łotwą, Litwą, Polską i Szwecją. Firma VAE SPB (Litwa) została utworzona w celu realizacji prac przygotowawczych nowej elektrowni jądrowej Visaginas. VAE SPB jest partnerem przemysłowym w projekcie dostarczającym wiele cennych informacji.
Współpraca między partnerami projektu zapewni lepszą koordynację z bieżącymi i przyszłymi projektami Euratom, w szczególności, tymi które oferują dostęp do infrastruktur badawczych w połączeniu z wysokiej jakości programami edukacyjnymi.