Zapraszamy na Finał XI edycji „Fizycznych Ścieżek”
2016.04.06 14:22 - adminPodsumowanie edycji ogólnopolskiego konkursu „Fizyczne Ścieżki” dla uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi odbędzie się 10 kwietnia w Warszawie. Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem zapraszamy na 1. piętro Centrum Konferencyjnego Kopernika (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20).
Tegoroczni zwycięzcy konkursu „Fizycznych Ścieżek” zostaną wyłonieni podczas finału, który tradycyjnie rozpocznie się w sobotę 9 kwietnia od godz. 8.30 w auli Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk przy Alei Lotników 32/46 w Warszawie. Jak co roku, autorzy najlepszych prac zmierzą się w wielkim finale i wraz ze swoimi opiekunami naukowymi z niecierpliwością będą oczekiwać werdyktu.
Na ten moment czekają już od lutego, gdy w procesie dokładnej weryfikacji i szczegółowej oceny, wybrało najlepsze prace w trzech kategoriach: pracy naukowej, pokazu zjawiska fizycznego i ulubionej kategorii osób pragnących popisać się swoją elokwencją i własnymi przemyśleniami o nauce – eseju.
Organizatorzy „Fizycznych Ścieżek” są przekonani, że nie zawsze trzeba znać wszelkie subtelności fizyki, aby móc przygotować pasjonujący pokaz jakiegoś zjawiska – ważny jest przede wszystkim dobry pomysł, który zaciekawi widzów. Natomiast Ci, którzy potrafią zauważyć, jak dalece fizyka kształtuje naszą cywilizację, mogą o tym napisać ładny esej – wystarczy dysponować tzw. lekkim piórem i nawet podstawową wiedzą fizyczną. Chociaż tworzenie prac naukowych jest wymagającą konkurencją, nie oznacza, że jedynie osoby z umysłem Einsteina są w stanie podołać temu zadaniu – trzeba tylko odważyć się i opanować reguły rządzące pracą naukową.
W najbliższą sobotę na „ostatniej prostej” spotkają się autorzy 5 prac naukowych, 7 pokazów i 3 esejów. Opis prac finałowych jak i szczegóły konkursu dostępne są na stronie fizycznesciezki. pl.
Tegoroczny finał „Fizycznych Ścieżek” oferuje podwójną ilość wrażeń uczestnikom i obserwatorom. Stało się tak dzięki zaproszeniu wszystkich finalistów XI edycji konkursu do uczestniczenia w Festiwalu Młodych Badaczy Odkrycia 2016. Wydarzenie to jest corocznie organizowane w Centrum Nauki Kopernik przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci – odkrycia.fundusz.org. To doskonała okazja do prezentacji pasji rówieśnikom i spotkania osób, które udzielą wielu cennych wskazówek przydatnym młodym badaczom w rozwoju umiejętności i warsztatu.
W ramach tego festiwalu odbędzie się również finał polskiej edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EU Contest for Young Scientists – EUCYS), który gromadzi najlepsze uczniowskie projekty badawcze z różnych dziedzin. Spośród najlepszych wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na międzynarodowe wzmagania, które odbędą się we wrześniu w Brukseli.
Finałowe projekty EUCYS i prace „Fizycznych Ścieżek” będzie można obejrzeć 10 kwietnia 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik w podczas otwartego dla publiczności podsumowania Festiwalu Młodych Badaczy Odkrycia 2016. Od godz. 11.00 będzie można spotkać wszystkich, którzy dotarli do ostatniego etapu obu konkursów. Od 12.00 rozpocznie się uroczyste wręczenie nagród, ogłoszenia wyników i prezentacja zwycięzców. Naprawdę warto!
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na 1. piętro Centrum Konferencyjnego Kopernika (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20). Będzie to również doskonała okazja do rozmowy z młodymi badaczami.
Fizyczne Ścieżki to konkurs, skierowany do zainteresowanych fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników. Cyklicznie organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie cieszy się dużą popularnością. Patronat nad zmaganiami objęło m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Jagielloński oraz Polska Agencja Prasowa.
Każdy uczestnik finału „Fizycznych Ścieżek” otrzymuje nagrodę rzeczową. Na maturzystów, zdobywców jednego z trzech pierwszych miejsc w dowolnej kategorii, czeka specjalna nagroda – indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Białymstoku na wybranym kierunku: astronomia, fizyka, biofizyka, informatyka.