Prof. Grzegorz Wrochna na uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Dzieci
2015.10.06 7:50 - admin
Prof. Grzegorz Wrochna na inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Dzieci, fot. Uniwersytet Dzieci
Minionej soboty, 3 października, odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Dzieci połączona z galą wręczenia nagród dla najlepszych wykładowców roku akademickiego 2014/15. Po raz piąty studenci Uniwersytetu Dzieci wybrali najlepszych wykładowców i prowadzących warsztaty. Nagroda przyznawana jest za poszerzanie dziecięcych horyzontów, zainteresowanie dzieci nowymi tematami oraz wyjaśnianie im niejednokrotnie zawiłych treści w angażujący i przystępny sposób. Zwieńczeniem uroczystości był wykład pt. „Z czego składa się Wszechświat?” prof. dr hab. Grzegorza Wrochny, dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
„(…) Już starożytni Grecy podejrzewali, że wszystko, co nas otacza, składa się z niepodzielnych cząstek, które nazwali atomami. Potrzeba było jednak ponad 2000 lat badań, żeby naukowcy potwierdzili to przypuszczenie (…)” – co to jest atom i z czego jest zbudowany, gdzie są prowadzone spektakularne badania nad składnikami atomów oraz skąd naukowcy wiedzą jak wyglądają te niewidzialne dla ludzkiego oka cząstki – o tym właśnie mówił prof. Grzegorz Wrochna, na uroczystej inauguracji. Wśród zaproszonych gości była m.in. Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej, Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m. st. Warszawy, przedstawiciele uczelni wyższych, patronujących działaniom Fundacji Uniwersytet Dzieci oraz instytucji publicznych, stowarzyszeń i firm, z którymi współpracuje Fundacja, a także dotychczas nagrodzeni i wyróżnieni wykładowcy.
Uniwersytet Dzieci www. uniwersytetdzieci. pl to prowadzony od 2007 roku nowoczesny program edukacyjny oparty na dziecięcej ciekawości. Patronat nad programem objęli rektorzy uczelni wyższych w całej Polsce. W Warszawie są to rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do tej pory wzięło w nim udział blisko dwadzieścia pięć tysięcy dzieci w wieku 6–14 lat z całej Polski. Dzieci biorące udział w programie poruszają wszystkie dziedziny nauki, dlatego mają szansę odkryć swoje pasje i talenty.