Dziewiąte Spotkanie Młodych Naukowców BNCT w Kyoto, Japonia

W dniach 11-17 listopada 2017 r. na Uniwersytecie w Kyoto odbyło się dziewiąte spotkanie młodych naukowców BNCT (9th Young Researchers BNCT Meeting).

Podczas sesji plenarnych zostało przedstawionych około 50 prezentacji. Jedna z nich, zaprezentowana przez mgr inż. Edytę Michaś dotyczyła stanowiska badawczego przy reaktorze MARIA. Dr Katarzyna Tymińska przedstawiła prezentację dotyczącą możliwości współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Kioto i Narodowym Centrum Badań Jądrowych w dziedzinie BNCT.

Odbyły się również sesje plakatowe, w czasie których zostało zaprezentowanych ponad 40 plakatów. Jednym z nich był plakat zatytuowany „BNCT research beam in MARIA reactor (NCBJ, Poland)”.

Wyjątkową atrakcją dla uczestników spotkania była możliwość zwiedzenia stanowisk BNCT w  Southern Tohoku General Hospital w Koriyama, Pref. Fukushima, gdzie w najbliższej przyszłości terapia BNCT będzie wykonywana jako procedura standardowa (nie eksperymentalna), w Kyoto University Research Reactor Institute(KURRI) w Kumatori, Pref. Osaka, gdzie znajdują się dwa stanowiska BNCT - starsze przy reaktorze badawczym i nowsze przy akceleratorze -  oraz w National Cancer Center Japan w Tokio. Wizyty w tych miejscach pozwoliły na uzyskanie istotnych informacji i poznanie unikalnych rozwiązań technicznych, które można będzie wykorzystać w pracach rozwojowych stanowiska BNCT w reaktorze MARIA.