Warsztaty Masterclasses
2021.04.28 11:48 - admin
XV Międzynarodowe Warsztaty
MASTERCLASSES 2020
Fizyka cząstek elementarnych
nie odbędą się w Poznaniu z powodu pandemii
LHC – Wielki Zderzacz Hadronów w CERN-ie (CERN to Europejska Organizacja Badań Jądrowych, największe centrum fizyki cząstek na świecie) działa od października 2009 r. Przyspieszane w LHC cząstki są uformowane w przeciwbieżne wiązki. Eksperymenty, wielkie detektory cząstek, mierzą skutki zderzeń cząstek nalatujacych z przeciwnych stron. W latach 2011/2012 protony były przyspieszane do energii ok. 3.5 TeV. Od 2015 r. dostępne są wiązki protonów o energiach 6.5 TeV.
W lipcu 2012 r. działające przy LHC eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, która mogła być długo oczekiwanym bozonem Higgsa. Szczegółowa analiza zebranych danych pokazała, że wiele jej własności jest zgodnych z przewidywaniami Modelu Standardowego; obecnie cząstka ta jest uznawana za „bozon Higgsa”.
Odkrycie bozonu Higgsa przyniosło Nagrodę Nobla w 2013 r. Peterowi Higgsowi i Francois Englertowi, którzy przewidzieli istnienie tej cząstki i wyjaśnili, jak dzięki niej inne cząstki zyskują masę.
Warsztaty Masterclasses mają przybliżyć uczestnikom cel prowadzonych w CERN-ie badań, spodziewane wyniki eksperymentów i metody pracy fizyków.
W tym roku uczniowie będą własnoręcznie analizować nowe dane z detektorów LHC, w naszym przypadku będą to dane z eksperymentu ATLAS (Łódź i Poznań).
Planujemy przeprowadzenie dwóch edycji warsztatów:
-
w piątek 28 lutego 2020 r. w Łodzi
w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej
(ul. Wólczańska 219) -
we wtorek 24 marca 2020 r. w Poznaniu
w Zespole Szkół Łączności (ul. Przełajowa 4) – nie odbędą się w Poznaniu z powodu pandemii
Warsztaty są adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (w wieku 15–19 lat). Zapraszamy przede wszystkim tych, którzy nie brali udziału w takich warsztatach w latach poprzednich.
Krótkie informacje o warsztatach:
- warsztaty są międzynarodowe (zajęcia po polsku, wideokonferencja po angielsku)
- warsztaty trwają jeden cały dzień (od 10.00 do 17:00)
- dotyczą CERNu, fizyki cząstek elementarnych – podstawowych „kawałków” świata materialnego; uczestnicy dowiedzą się, jakie to kawałki, nauczą się niektóre z nich rozpoznawać, sami przeprowadzą badania na podstawie prawdziwych danych z CERNu z eksperymentów LHCb (Łódź) i ATLAS (Poznań)
- na zakończenie będzie łączność wideo z CERNem i innymi ośrodkami w Europie, gdzie uczniowie wykonali podobne zadania w tym samym czasie; będzie można porównać wyniki, przedyskutować itp. http://www.physicsmasterclasses.org/index.php?cat=schedule
- przewidywany koszt udziału 30 zł